Wyniki wyszukiwania dla:

Wiosna Zagląda do Nowicjatu

Przyroda powoli rozkwita po zimowym odpoczynku a w nowicjacie życie płynie dalej, kolejne miesiące, początki wiosny były dla nas czasem pełnym aktywności, spotkań, uroczystości oraz co najważniejsze – modlitwy.

9 Marca odbył się kwartalny dzień skupienia, prowadzony przez księdza ekonoma inspektorialnego ks. Leszka Klamera. Poruszane było zagadnienie ważności ciągłej formacji zakonników oraz przedstawienie tematów i celów Inspektorii na przyszłe lata.

Pierwsze tygodnie marca stały pod patronatem świętego Józefa, jednego z najważniejszych opiekunów naszego Towarzystwa. Od 11 marca przeżywaliśmy czas nowenny, podczas której szczególnie staraliśmy się nawiązać relacje z tym patronem, a 20 Marca był dniem głównych uroczystości.

W międzyczasie to jest 18 marca odwiedziliśmy nasze seminarium w Krakowie. Razem z animatorami z naszego oratorium uczestniczyliśmy w przedstawieniu męki pańskiej odgrywanej przez kleryków oraz aktorki ze wspólnoty „Ziemia Boga”. Jak co roku, sztuka w reżyserii Pana Marcina Kobierskiego stała na najwyższym poziomie. Tegoroczny spektakl przedstawiał różne sceny z życia Jezusa w ostatnich dniach przed Paschą z wplecionymi wątkami z historii życia Pana Grzegorza Czerwickiego, z akompaniamentem muzycznym znanego rapera „Tau”

22 marca, wybraliśmy się kolejny raz do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, mieliśmy tam okazję uczestniczyć w Mszy Świętej dopełniając tym czas nowenny i uroczystości tego patrona. Po posileniu się pizzą w pobliskiej restauracji, odwiedziliśmy ks. Dariusza Szyszkę, pierwszego Salezjańskiego pustelnika. Ksiądz Dariusz oraz jego współbracia opowiadali nam o swoim stylu życia i pracy.

Pogoda za oknem jest coraz przyjaźniejsza, więc naszą codzienną rekreację ubogaciliśmy o nową aktywność – wycieczki rowerowe, które każdemu przypadły do gustu. Możemy teraz poznawać lepiej kopieckie okolice oraz cieszyć się lokalną przyrodą oraz widokami.

23 Marca odwiedzili nas tegoroczni prenowicjusze, którzy przyjechali aż z Rumi razem ze swoimi księżmi Przełożonymi. Podczas tego pobytu nasi „młodsi” koledzy mogli bliżej poznać nas oraz nasze nowicjackie życie, które czeka na nich już za niedługo. Cieszymy się, że mogliśmy nawiązać ciepłe relacje i choć odrobinę przybliżyć im czas formacji.

Głównym tematem pierwszej połowy kwietnia było Triduum Paschalne. Już od początku miesiąca rozpoczęliśmy przygotowania. Zaczynając od prób Liturgii, poprzez budowę Ciemnicy i Grobu Pańskiego, kończąc na przedświątecznych pracach porządkowych. Był to intensywny czas nie tylko ze względu na liczbę aktywności, ale także dzięki wzmożonej modlitwie. W okresie Triduum mieliśmy możliwość częstego czuwania przy Panu Jezusie oraz pogłębionego przeżywania tajemnicy Paschalnej, co ubogaciło nas duchowo.

W oktawie Wielkanocnej udało nam się odwiedzić księdza Sławomira Szymańskiego, naszego nauczyciela od muzyki. To już nie pierwsza wizyta u Niego, ale jak zawsze radośnie spędziliśmy czas w braterskiej wspólnocie.

Mimo dodatkowych aktywności nie opuszczamy się nauce, co więcej po Wielkanocy rozpoczęliśmy pod przewodnictwem księdza Magistra pogłębione studia nad naszymi Konstytucjami oraz wzmożoną refleksją nad charyzmatem salezjańskim. Staramy się wykorzystywać pozostały nam czas szczególnie na poznawanie Zgromadzenia i jego misji. Jak widać na jednej z załączonych fotografii także podczas różnych specyficznych zajęć 😉

20 kwietnia przeżywaliśmy kolejny dzień skupienia, tym razem prowadzony przez księdza Andrzeja Rolnika. Tematem, który przewodził konferencji było ukazanie roli Adoracji oraz potrzeby trwania przy Chrystusie w trudnych chwilach.

23 kwietnia świętowaliśmy imieniny Księdza Magistra, Księdza Marka Fonfary oraz naszego Asystenta. Ten pogodny dzień był okazją do zorganizowania pierwszego w tym roku grilla. Razem z naszymi Solenizantami oraz przybyłą z tej okazji młodzieżą miło spędziliśmy czas na dworze. Imieniny księdza Magistra były także okazją do spotkania się z siostrami Michalitakmi, które odwiedziły naszą wspólnotę. Mogliśmy spędzić czas na rozmowie z nimi i wzajemnym poznawaniu naszych zgromadzeń, które należą do jednej rodziny Salezjańskiej.

Ostatni tydzień kwietnia był dla nas czasem przygotowania do corocznej Pielgrzymki ministrantów organizowanej w Twardogórze podczas majówki, lecz na relację z tego wydarzenia zapraszam do przyszłego wpisu 😉

Now. Wacław.